108k views
3 votes
If the price of 6 pieces of pie is $4.50 what is the price for 1 piece of pie

User RianBattle
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

6 pie = $4.50

in order to solve for 1 pie, you will need to divide the price by the amount of pie so 4.50 / 6 = $0.75

User Rooney
by
8.5k points
4 votes

Answer:

0.75 cents

Explanation:

4.50 divided by 6

User Vinoth Gopi
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories