108k views
3 votes
If the price of 6 pieces of pie is $4.50 what is the price for 1 piece of pie

User RianBattle
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

6 pie = $4.50

in order to solve for 1 pie, you will need to divide the price by the amount of pie so 4.50 / 6 = $0.75

User Rooney
by
6.1k points
4 votes

Answer:

0.75 cents

Explanation:

4.50 divided by 6

User Vinoth Gopi
by
6.1k points