217k views
8 votes
A 2 gallon container of window cleaner costs $11.52. what is the price per cup?

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.36

Explanation:

To convert between gallons, quarts, pints, and cups it can be helpful to memorize this:

2 Cups in a Pint

2 Pints in a Quart

4 Quarts in a Gallon

We can work backwards using this, finding that there are 4 quarts in a gallon, 8 pints in a gallon, and 16 cups in a gallon.

Since we have 2 gallons, we must multiply the number of cups by 2 to get 32 cups in 2 gallons.

Now we can solve for the price per cup by dividing the cost of all 2 gallons by how many cups are in it (32.)

$11.52 / 32 = $0.36

That is the answer

- Kan Academy Advance

User Foton
by
5.3k points