menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
asked
Nov 26, 2021
211k
views
5
votes
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
Mathematics
high-school
Pinks
asked
by
Pinks
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Answer: 20
Explanation:
12
EKons
answered
Nov 29, 2021
by
EKons
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer: 0.48
Explanation: $2.88 / 16
Jeff Argast
answered
Dec 1, 2021
by
Jeff Argast
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org