menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
asked
Nov 26, 2021
211k
views
5
votes
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
Mathematics
high-school
Pinks
asked
by
Pinks
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Answer: 20
Explanation:
12
EKons
answered
Nov 29, 2021
by
EKons
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer: 0.48
Explanation: $2.88 / 16
Jeff Argast
answered
Dec 1, 2021
by
Jeff Argast
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org