211k views
5 votes
Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User Pinks
by
5.4k points

2 Answers

1 vote

Answer: 20

Explanation:

12

User EKons
by
5.1k points
7 votes
Answer: 0.48
Explanation: $2.88 / 16
User Jeff Argast
by
5.3k points