Answer:
Step-by-step explanation:
We shall apply gas law formula
P₁ V₁ / T₁ = P₂V₂ / T₂
.914 x 350 / ( 273 + 22.7 ) = 1 x 220 / T₂
1.0818 = 220 / T₂
T₂ = 203.36 K
= - 69.64 ⁰ C
7.8m questions
10.4m answers