223k views
3 votes
In a study of the accuracy of fast food​ drive-through orders, one restaurant had orders that were not accurate among orders observed. Use a significance level to test the claim that the rate of inaccurate orders is equal to​ 10%. Does the accuracy rate appear to be​ acceptable

1 Answer

7 votes

Complete Question

In a study of the accuracy of fast food drive-through orders, one restaurant had 32 orders that were not accurate among 367 orders observed. Use a 0.05 significance level to test the claim that the rate of inaccurate orders is equal to 10%. Does the accuracy rate appear to be acceptable?

Answer:

The decision rule is

Fail to reject the null hypothesis

The conclusion is

There is sufficient evidence to show that the rate of inaccurate orders is equal to​ 10%

Explanation:

Generally from the question we are told that

The sample size is n = 367

The number of orders that were not accurate is
k = 32

The population proportion for rate of inaccurate orders is p = 0.10

The null hypothesis is
H_o : p = 0.10

The alternative hypothesis is
H_a : p \\e 0.10

Generally the sample proportion is mathematically represented as


\^ p = (k)/(n)

=>
\^ p = (32)/(367)

=>
\^ p = 0.0872

Generally the test statistics is mathematically represented as


z= \frac{ \^ p - p }{ \sqrt{ ( p(1 - p))/( n) } }

=>
z= \frac{ 0.0872 - 0.10 }{ \sqrt{ ( 0.10 (1 - 0.10 ))/(367) } }

=>
z= -0.8174

From the z table the area under the normal curve to the left corresponding to -0.8174 is


P(z < -0.8173 ) = 0.20688

Generally the p-value is mathematically represented as


p- value = 2 * 0.20688

=>
p- value = 0.4138

From the value obtained we see that
p-value > \alpha hence

The decision rule is

Fail to reject the null hypothesis

The conclusion is

There is sufficient evidence to show that the rate of inaccurate orders is equal to​ 10%

User DVarga
by
6.7k points