menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
asked
Sep 7, 2021
206k
views
2
votes
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.
3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
Mathematics
college
Kevinoid
asked
by
Kevinoid
9.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
You would divide 7.50/3 which results in $2.50 a lb
Pavlo Sobchuk
answered
Sep 13, 2021
by
Pavlo Sobchuk
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 23, 2019
153k
views
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. a. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg? b. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound? c.4 rolls of toilet
Martin Woodward
asked
Nov 23, 2019
by
Martin Woodward
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
153k
views
asked
Oct 22, 2021
65.5k
views
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. A. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg? B. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound? C. 4 rolls of toilet
DanielM
asked
Oct 22, 2021
by
DanielM
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
65.5k
views
asked
Jul 27, 2021
227k
views
Priya bought these ítems at the grocery store. Find each unit price. 12 eggs for 3.how much is the cost per egg 3 pounds of peanuts for $7.50.how much is the cost per pound 4 rolls of toilet paper for
Sir Graystar
asked
Jul 27, 2021
by
Sir Graystar
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
227k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org