63.1k views
3 votes
A bakery offers a sale price of $3.10 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User Darkcylde
by
6.1k points

2 Answers

2 votes

Answer: the cost of a dozen muffins is $9.30

Explanation:

1. so we know that 4 muffins costs $3.10 in order to solve for this question we have to know how much does each muffin costs to find that we have to divide $3.10/4 to get 0.775

2. now that we have the cost of EACH muffin we have to do the dozen portion we know that a dozen is 12 all we have to do is multiply 0.775*12 to get $9.30

therefor the cost of a dozen muffin is $9.30

User Georgi Koemdzhiev
by
5.7k points
6 votes

Answer: 4 muffins times 3 equals 12 so 3.10 times 3 equals $9.30

User Sadmansh
by
6.9k points