Answer: the cost of a dozen muffins is $9.30
Explanation:
1. so we know that 4 muffins costs $3.10 in order to solve for this question we have to know how much does each muffin costs to find that we have to divide $3.10/4 to get 0.775
2. now that we have the cost of EACH muffin we have to do the dozen portion we know that a dozen is 12 all we have to do is multiply 0.775*12 to get $9.30
therefor the cost of a dozen muffin is $9.30