187k views
1 vote
Lemonade was on sale last week ;it cost $12 for every 4 packs of lemonade.How much do 2 packs of lemonade cost

User Jmgomez
by
8.3k points

2 Answers

4 votes
Have you gotten the answer to this problem yet
User Arezzo
by
7.6k points
3 votes

Answer:

$6

Explanation:

Each pack is $3

So therefore if you multiply 2($3) it is $6 for two packs

User Ziv Glazer
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories