Answer: the 8 ounce jar
Explanation:
1. Find the unit cost of each by dividing the cost by the ounces
.0625
.9375
2. Round to the nearest hundredth
.06
.94
3. The lowest unit rate is the answer.
.06 < .94
The 8oz jar is your answer.
5.6m questions
7.3m answers