160k views
3 votes
Which is the better buy?
8 oz of peanut butter for $5
32 oz of peanut butter for $30

1 Answer

7 votes

Answer: the 8 ounce jar

Explanation:

1. Find the unit cost of each by dividing the cost by the ounces

.0625

.9375

2. Round to the nearest hundredth

.06

.94

3. The lowest unit rate is the answer.

.06 < .94

The 8oz jar is your answer.

User Stuart Dines
by
7.3k points