141k views
0 votes
Jamie saw an advertisement for a 6 ounce tube of toothpaste that cost $.90 how much should a 4 ounce tube cost?

2 Answers

2 votes

4 ounces would be 0.60 cents

User Chungzuwalla
by
5.1k points
4 votes

Answer:

it will be $.60

Explanation:

divide 90 by 6 and get 15. multiply 4 by 15 and get 60!

User Mhtmalpani
by
4.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.