120k views
2 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 19 lb

The unit rate is $ /lb.

User STIKO
by
5.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$1.99/19lb = $.10/lb

Explanation:

Divide the total cost by the number of pounds

User Alan Mc Kernan
by
6.2k points