227k views
5 votes
A box with 3 pounds of chocolate costs $54.

what is the unit rate per pound

HELP ME PLEASE ASAP

2 Answers

2 votes
18 is the unit rate
Just do 54/3=18
User Moiz Irshad
by
5.1k points
5 votes

Answer:

$18 per pound

Explanation:

3 pounds/3 = 1 pound

54/3=18

User Dan Powley
by
5.2k points