menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A box with 3 pounds of chocolate costs $54. what is the unit rate per pound HELP ME PLEASE ASAP
asked
May 27, 2021
227k
views
5
votes
A box with 3 pounds of chocolate costs $54.
what is the unit rate per pound
HELP ME PLEASE ASAP
Mathematics
college
Eric Niebler
asked
by
Eric Niebler
6.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
18 is the unit rate
Just do 54/3=18
Moiz Irshad
answered
May 30, 2021
by
Moiz Irshad
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
$18 per pound
Explanation:
3 pounds/3 = 1 pound
54/3=18
Dan Powley
answered
Jun 1, 2021
by
Dan Powley
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org