212k views
3 votes
Two pounds of grapes cost $6. How many pounds of grapes can

you get for $1? (hint: write a repeating decimal as a fraction)

Two pounds of grapes cost $6. How many pounds of grapes can you get for $1? (hint-example-1

2 Answers

4 votes

Answer:

1/3 to 1 and 1 to 3

Explanation:

User RolfBly
by
4.7k points
2 votes

Answer:

1/3 of a pound .333

Explanation:

6/2 =3

1/3= .333

User Jaquann
by
4.1k points