40.6k views
5 votes
A bag of 6 apples costs $1.35 at Sam's Orchard.

a. At this same rate, how much would 20 apples cost?

b. How many apples could you buy for $4.95?

c. What is the unit cost per apple?

User Mchouhan
by
4.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A. 20 apples cost 4.50

B. with 4.95 you can buy 22 apples

C. each apple is 0.22 Cents

Step-by-step explanation:

User Lucienne
by
5.1k points
6 votes

Answer:

A. 20 apples cost 4.50

B. with 4.95 you can buy 22 apples

C. each apple is 0.22 cents

hopefully its right

User Vinieth
by
5.1k points