110k views
3 votes
Unit rate
Find each unit rate.
1. $140 for 18 ft2

User FlipperPA
by
8.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$7.78 : 1 ft²

Explanation:

140 : 18

÷18 ÷18

7 7/9 : 1

or

$7.78 : 1 ft²

User Arivaldo
by
7.5k points
4 votes

Answer:

$17.50

Explanation:

140 divided by 18 equals 17.50, the unit rate is dollars per foot.

User KenLFG
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories