43.4k views
4 votes
Nellie purchased 6.5 pounds of strawberries for $12.87. Calculate the cost of a single pound. (Round to the nearest tenth or cent when necessary)

User Timroman
by
5.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The answer is $1.98.

Explanation:

The butterfly method shows how to do this. It is 12.87 over 6.5 equals x over 1. Cross-multiply to get 6.5x = 12.87. Divide both sides by 6.5 to get x = 1.98.

User Evish Verma
by
5.2k points