185k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 12 lb
The unit rate is $

User DamirDiz
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

0.17

dollars per pound

Explanation:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

0.16583 (keep adding 3 at the end)

0.17 dollars per pound

User Sergio Abreu
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.