185k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 12 lb
The unit rate is $

User DamirDiz
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

0.17

dollars per pound

Explanation:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

0.16583 (keep adding 3 at the end)

0.17 dollars per pound

User Sergio Abreu
by
5.6k points