148k views
3 votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon what is the price per pound of the salmon

User Kamal Lama
by
7.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:

8.5

Explanation:

you have to divide because it says "per" it's looking for each price for every amount if that makes sense.

User Charan Raju C R
by
8.4k points
4 votes
8.5 hope this helps you
User Giuseppe
by
7.6k points

Related questions

2 answers
1 vote
12.7k views
2 answers
5 votes
60.3k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories