148k views
3 votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon what is the price per pound of the salmon

User Kamal Lama
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

8.5

Explanation:

you have to divide because it says "per" it's looking for each price for every amount if that makes sense.

User Charan Raju C R
by
5.5k points
4 votes
8.5 hope this helps you
User Giuseppe
by
5.1k points