138k views
1 vote
Thomas buys a half dozen plastic skeletons to decorate for his Halloween party. The total amount he pays is $90.

What is the unit rate and unit price for each skeleton?


Tom bought $300 worth of skeleton decorations. How many plastic skeletons did he buy?

User MK Yung
by
8.5k points

2 Answers

4 votes
Divide 300 by 9 to get 33.3 as the answer then for the next part I think you multiply 33.3 by 300$
User NanoWizard
by
8.4k points
7 votes
First you would divide 300 by 9 and then you will get you answer 33.3
User Mon
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories