Answer:
a = 7.35 m/s²
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of a object, m = 20 kg
The terminal speed of the object,

We need to find its acceleration at 30 m/s.
It is a case on Newton's second law of motion. Its mathematical form can be given by :

Here,
is the Drag force,

Putting all the values,
....(1)
Here, a = 0 Firstly we find the value of k (constant)

Now, put the value of k in equation (1) and here put v = 30 m/s

So, its acceleration at 30 m/s is 7.35 m/s².