Answer:
$4.8
Explanation:
In order to find the answer, you would need to divide $1.92 by 16 ounces to get how much cereal it costs for one ounce which is $0.12. After that, you would need to multiply $0.12 times 40 which would equal $4.8
Hope this helps and have a great day:)