217k views
4 votes
A box of cereal costs $1.92 for 16 ounces. At that rate, how much would a 40-ounce box of cereal cost?

User GhitaB
by
8.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$4.8

Explanation:

In order to find the answer, you would need to divide $1.92 by 16 ounces to get how much cereal it costs for one ounce which is $0.12. After that, you would need to multiply $0.12 times 40 which would equal $4.8

Hope this helps and have a great day:)

User IssamTP
by
8.5k points
1 vote

Find cost per ounce:

1.92 / 16 = 0.12 per ounce

0.12 x 40 = 4.80

The answer is $4.80

User RHT
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories