217k views
4 votes
A box of cereal costs $1.92 for 16 ounces. At that rate, how much would a 40-ounce box of cereal cost?

User GhitaB
by
5.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$4.8

Explanation:

In order to find the answer, you would need to divide $1.92 by 16 ounces to get how much cereal it costs for one ounce which is $0.12. After that, you would need to multiply $0.12 times 40 which would equal $4.8

Hope this helps and have a great day:)

User IssamTP
by
6.3k points
1 vote

Find cost per ounce:

1.92 / 16 = 0.12 per ounce

0.12 x 40 = 4.80

The answer is $4.80

User RHT
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.