703 views
5 votes
Please answer all these math qestions QUICK DUE IN A HOUR PLEASE HELP !!!!!!!!!!!!!!! 1.A tablet was on sale for 7/8 of the original price. If the original price was $240, what was the sale price?

2.Christian's family went on a road trip. They stopped 9 times for gas. On average, they spent about 8 minutes at the gas station each time they stopped. On their trip, about how much time did they spend stopped for gas?
3.Lisa was late to class 12 times in the month of September. Each time she was late, she missed 3 1/2 minutes of class. How many minutes of class did she miss in the month of September?
4.Alexis hammered a nail into a piece of wood. Each time she hammered the nail, it moved 1/7inch. If she hammered the nail 14 times, how much did the nail move?
5.A 16.2 ounce box of Honey Nut Cheerios costs $4.86. How much did each ounce of the cereal cost, rounded to the nearest cent?
(please help answer all of these please all of these are due today at night ) (all of these are Rational Numbers Word Problems)

User Gigazelle
by
4.9k points

2 Answers

1 vote
1. 210
2. 72 min
3. 42 min
4. 2 inches
5. I think $3.33
I hope this helps!
User Ginden
by
5.3k points
4 votes

Answer:

1, 210.

2. 72 minutes.

3. 42 minutes

4. 2 inches.

5. 3 cents.

Explanation:

1. First, divide 240 by 8, which will get you 30, now multiply 30 by 7 and you will get 210 which is your answer.

2. Your keyword here is times. So you know you will multiply. So just multiply 8 and 9, and your product is 72, so 72 minutes.

3. Multiply 3 1/2 by 12, or convert your fraction to a decimal, which in decimal form is 3.50. Your product would be 42.

4. Multiply 1/7 by 14, you should get 14/7, which is an improper fraction. Divide 14 by 7 and you will get 2 inches.

5. So here you have to find the unit rate. Divide the price by the quantity.

4.86/16.2=0.297530865

Round the number up, which would be 3. So it would be 3 cents

Hope this helps :)

User Aif
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.