Answer:
1, 210.
2. 72 minutes.
3. 42 minutes
4. 2 inches.
5. 3 cents.
Explanation:
1. First, divide 240 by 8, which will get you 30, now multiply 30 by 7 and you will get 210 which is your answer.
2. Your keyword here is times. So you know you will multiply. So just multiply 8 and 9, and your product is 72, so 72 minutes.
3. Multiply 3 1/2 by 12, or convert your fraction to a decimal, which in decimal form is 3.50. Your product would be 42.
4. Multiply 1/7 by 14, you should get 14/7, which is an improper fraction. Divide 14 by 7 and you will get 2 inches.
5. So here you have to find the unit rate. Divide the price by the quantity.
4.86/16.2=0.297530865
Round the number up, which would be 3. So it would be 3 cents
Hope this helps :)