199k views
2 votes
A 12-ounce sports drink costs 0.96 and a 16-ounce sports drink costs $1.12. Which size is the best

buy? How much cheaper is it? Ratios

1 Answer

0 votes

Answer:

It is better to buy the 16-ounce drink and it is 0.01 cent cheaper

Explanation:

We have to find out how much each sports drinks cost per ounce.

0.96 ÷ 12 = 0.08 per ounce

1.12 ÷ 16 = 0.07 per ounce

It is better to buy the 16-ounce drink and it is 0.01 cent cheaper

Hope this Helps! :)

Have any questions? Ask below in the comments and I will try my best to answer.

-SGO

User Done
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories