menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A brand of shampoo is Available in two different bottles 900ml for £5.50 400ml for £2.50 work out which offers the best value for money
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A brand of shampoo is Available in two different bottles 900ml for £5.50 400ml for £2.50 work out which offers the best value for money
asked
Jul 13, 2021
7.2k
views
0
votes
A brand of shampoo is Available in two different bottles 900ml for £5.50 400ml for £2.50 work out which offers the best value for money
Mathematics
high-school
Muhammad Ateq Ejaz
asked
by
Muhammad Ateq Ejaz
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
900ml as you are paying 0.00611 for every 1ml whereas the 400ml bottle you’re paying 0.00625 for every 1ml
Imran NZ
answered
Jul 18, 2021
by
Imran NZ
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 15, 2022
165k
views
A brand of shampoo is available in two different bottles. 900 ml for £5.50400 ml for £2.50 Work out which bottle offers the best value for money. You must show your working.
Ronny Shibley
asked
May 15, 2022
by
Ronny Shibley
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
165k
views
asked
Apr 22, 2020
124k
views
Gwen has a £5 note and a £2 coin a litre of cola cost £1.25 gwen buys as many litre bottles of cola as she can how much money will she have left over
James Clear
asked
Apr 22, 2020
by
James Clear
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
124k
views
asked
Jan 19, 2021
196k
views
Gwen has a £5 note and a £2 coin. A litre of cola costs £1.25. Gwen buys as many litre bottles of cola as she can. How much money will she have left over?
Nyomi
asked
Jan 19, 2021
by
Nyomi
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
196k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org