7.2k views
0 votes
A brand of shampoo is Available in two different bottles 900ml for £5.50 400ml for £2.50 work out which offers the best value for money

1 Answer

5 votes
900ml as you are paying 0.00611 for every 1ml whereas the 400ml bottle you’re paying 0.00625 for every 1ml
A brand of shampoo is Available in two different bottles 900ml for £5.50 400ml for-example-1
User Imran NZ
by
4.7k points