Answer:
v = 20.57 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Acceleration, a = 2.2 m/s²
Initial speed of the person, u = 0 (at rest)
Distance, s = 100 m
We need to find the top speed. It can be calculated using third equation of motion.

v is final speed

So, the top speed of the person is 20.57 m/s.