148k views
1 vote
PLEASE ANSWER AND SHOW WORK

1.5 kg of rice for $9
the unit rate:????
A town grows by 350 people over 7 years
unit rate:????
PLEASE HELP URGENTLY AND ANSWER

User AresCaelum
by
7.9k points

1 Answer

6 votes

9514 1404 393

Answer:

  • $6/kg
  • 50 people/year

Explanation:

A unit rate is a ratio. When dollars are involved, we usually want dollars in the numerator. When time is involved, we usually want time in the denominator.

__

rice: $9/(1.5 kg) = (9/1.5) $/kg = $6/kg

__

growth: (350 people)/(7 years) = (350/7) people/year = 50 people/year

User Annelaure
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories