148k views
1 vote
PLEASE ANSWER AND SHOW WORK

1.5 kg of rice for $9
the unit rate:????
A town grows by 350 people over 7 years
unit rate:????
PLEASE HELP URGENTLY AND ANSWER

User AresCaelum
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

9514 1404 393

Answer:

  • $6/kg
  • 50 people/year

Explanation:

A unit rate is a ratio. When dollars are involved, we usually want dollars in the numerator. When time is involved, we usually want time in the denominator.

__

rice: $9/(1.5 kg) = (9/1.5) $/kg = $6/kg

__

growth: (350 people)/(7 years) = (350/7) people/year = 50 people/year

User Annelaure
by
4.8k points