41.5k views
25 votes
A 5-pound bag of candy costs $13.05. What is the unit price?

1 Answer

4 votes

Answer:

1.85 because: 9.25 divided by 5 equals 1.85

I hope I have helped you and if you like go to my profile that I also need a hand, thanks.

User Ted Cohen
by
6.3k points