172k views
1 vote
Which describe unit rates? Check all that apply.

1. Nadia pays $30 for 2 baseball tickets.
2. A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.
3. The cost of 3 hot chocolates is $2.
4. A summer camp provides 3 meals for each camper.

1 Answer

5 votes

Answer:

answer is 2 and maybe 4??

Explanation:

examples:

• 100 cars pass by in 2 hours. The unit rate is 50 cars per hour.

• You can paint 3 boards in half an hour. The unit rate is 6 boards per hour.

• 200 sausages were eaten by 50 people. The unit rate is 4 sausages per person.

• They need 5 m of thread to make 2 cm of cloth. The unit rate is 2.5 m per cm.

• The car can go 1000 km on 50 litres of fuel. The unit rate is 20 km per litre.

• There are 100 students and 4 teachers. The unit rate is 25 students per teacher.

• In the last 4 weeks Sam earned $2000. The unit rate is $500 per week.

basically its something per unit of something else

User Sheralee
by
5.2k points