15.4k views
3 votes
A pear costs $0.40 and an Apple costs $0.25. What is the total cost of p pear and a apples?

User Hbd
by
4.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.40p+0.25a=cost

Explanation:

Considering that every apple costs 25 cents and every pear costs 40 cents, you would multiply how many apples and or pears there are by how much they are worth and then add it to get the total cost. Due to there not being a specific total or how many apples and/or pears there are, it currently can't be solved.

User Patrick FitzGerald
by
5.2k points
1 vote

Answer:

$0.65

Explanation:

$0.40 + $0.25 = $0.65

User ItayMiz
by
5.0k points