192k views
1 vote
A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon What is the cost per quart of pineapple juice?

User Khadijah
by
8.5k points

1 Answer

7 votes
Answer:
$1.50

Step-by-step explanation:
4 quarts in a gallon

Equation:
$6.00 divided by 4 = $1.50 per gallon
User Sethupathi
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories