menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon What is the cost per quart of pineapple juice?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon What is the cost per quart of pineapple juice?
asked
May 5, 2021
192k
views
1
vote
A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon What is the cost per quart of pineapple juice?
Health
high-school
Khadijah
asked
by
Khadijah
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
$1.50
Step-by-step explanation:
4 quarts in a gallon
Equation:
$6.00 divided by 4 = $1.50 per gallon
Sethupathi
answered
May 10, 2021
by
Sethupathi
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How to make a cheesecake in 5 simple steps?
How do heart and lungs work together?
Why does your eyes burn
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org