192k views
1 vote
A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon What is the cost per quart of pineapple juice?

User Khadijah
by
5.9k points

1 Answer

7 votes
Answer:
$1.50

Step-by-step explanation:
4 quarts in a gallon

Equation:
$6.00 divided by 4 = $1.50 per gallon
User Sethupathi
by
5.8k points