menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
asked
Dec 21, 2021
142
views
2
votes
1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
Mathematics
high-school
Illona
asked
by
Illona
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$0.42 per apple hope that helps
Patros
answered
Dec 22, 2021
by
Patros
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
$0.42 per apple
Explanation:
Ushuz
answered
Dec 24, 2021
by
Ushuz
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 14, 2018
196k
views
Ashley went to HEB to buy the apples to make her famous apple pie. if she bought 22 pounds of apples for $1.43 per pound. How much did Ashley pay for the apples?
Ykay
asked
Apr 14, 2018
by
Ykay
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
196k
views
asked
Dec 7, 2022
83.9k
views
You can buy 3 apples at HEB for $1.08. You can buy 5 of the same apples at Kroger’s for $1.15. The apple purchased at HEB are the better buy. True or False? show work
Jonathon Vandezande
asked
Dec 7, 2022
by
Jonathon Vandezande
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
6
votes
83.9k
views
asked
Sep 16, 2024
88.4k
views
you cross two plants that you purchased at your local heb. the plants that you cross have pink flowers and oval shaped leaves. after crossing the same two plants for multiple years, you finally have 164
Twillouer
asked
Sep 16, 2024
by
Twillouer
9.0k
points
Biology
high-school
1
answer
4
votes
88.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org