Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
Given that:
x = 5 cm = 0.05 m, width (w) = 5 cm = 0.05 m, thickness (t) = 1 mm = 0.001 m, k = thermal conductivity = 200 W/mK, h = heat transfer coefficient = 22 W/m².K, Tb = base temperature = 40°C, T∞ = 20°C
