204k views
2 votes
A man with a mass of 86.5 kg stands up in a 61-kg canoe of length 4.00 m floating on water. He walks from a point 0.75 m from the back of the canoe to a point 0.75 m from the front of the canoe. Assume negligible friction between the canoe and the water. How far does the canoe move?

1 Answer

0 votes

Answer:

The displacement of the canoe is 1.46 m

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of canoe = 61 kg

Mass of man = 86.5 kg

Length = 4 m

Let the the displacement of the canoe is x'

We need to calculate the displacement of the man

Using formula of displacement


x=x_(2)-x_(1)

Put the value into the formula


x=4-(0.75+0.75)


x=2.5\ m

We need to calculate the displacement of the canoe

Using conservation of momentum


M_(m)v_(m)=(M_(c)+M_(m))v_(c)


M_(m)(x)/(t)=(M_(c)+M_(m))(x')/(t)


86.5*2.5=(61+86.5)* x'


x'=(86.5*2.5)/(61+86.5)


x'=1.46\ m

Hence, The displacement of the canoe is 1.46 m

User Jhrf
by
6.9k points