Answer:
The displacement of the canoe is 1.46 m
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of canoe = 61 kg
Mass of man = 86.5 kg
Length = 4 m
Let the the displacement of the canoe is x'
We need to calculate the displacement of the man
Using formula of displacement

Put the value into the formula


We need to calculate the displacement of the canoe
Using conservation of momentum





Hence, The displacement of the canoe is 1.46 m