52.3k views
2 votes
What if 8 crayons cost $11.50 what would one crayon cost lol.

User TechCrap
by
6.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.44

Explanation:

Simply divide 11.5 by 8

8 goes into 11 1 time with 3 left over.

8 goes into 35 4 times with 3 left over.

8 goes into 30 3 times with 6 left over.

8 goes into 60 7 times with 4 left over.

8 goes into 40 5 times.

1.4375

Answer $1.44 a Crayon

User Abbii
by
5.1k points