185k views
2 votes
Caleb types 100 words in 5 minutThe table below shows the cost of bananas at a local grocery store.

Banana Prices
Weight of Bananas
(pounds)
Cost
($)
1
0.75
2
1.50
3
2.25
4
3.00
?
3.75

How many pounds of bananas cost $3.75?es. What is the unit rate

User Ajselvig
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
Answer: 5 pounds

Every time the price goes up, it goes up 1 pound.
User Thetacom
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories