185k views
2 votes
Caleb types 100 words in 5 minutThe table below shows the cost of bananas at a local grocery store.

Banana Prices
Weight of Bananas
(pounds)
Cost
($)
1
0.75
2
1.50
3
2.25
4
3.00
?
3.75

How many pounds of bananas cost $3.75?es. What is the unit rate

User Ajselvig
by
4.3k points

1 Answer

3 votes
Answer: 5 pounds

Every time the price goes up, it goes up 1 pound.
User Thetacom
by
4.7k points