menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Caleb types 100 words in 5 minutThe table below shows the cost of bananas at a local grocery store. Banana Prices Weight of Bananas (pounds) Cost ($) 1 0.75 2 1.50 3 2.25 4 3.00 ? 3.75 How many pounds
asked
Sep 19, 2021
185k
views
2
votes
Caleb types 100 words in 5 minutThe table below shows the cost of bananas at a local grocery store.
Banana Prices
Weight of Bananas
(pounds)
Cost
($)
1
0.75
2
1.50
3
2.25
4
3.00
?
3.75
How many pounds of bananas cost $3.75?es. What is the unit rate
Mathematics
high-school
Ajselvig
asked
by
Ajselvig
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer: 5 pounds
Every time the price goes up, it goes up 1 pound.
Thetacom
answered
Sep 23, 2021
by
Thetacom
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org