menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
20 points Evander’s dad bought a box of 8 fruit bars for $2.10. What is the price of two fruit bars? Explain your mathematical thinking. Question 3 options:
asked
Dec 9, 2021
196k
views
0
votes
20 points Evander’s dad bought a box of 8 fruit bars for $2.10. What is the price of two fruit bars? Explain your mathematical thinking.
Question 3 options:
Mathematics
high-school
Kyle Corbin Hurst
asked
by
Kyle Corbin Hurst
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:$0.35
Explanation:
8-2=6
2.10 divided by 6=$0.35
Dbouz
answered
Dec 13, 2021
by
Dbouz
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 7, 2021
88.5k
views
Evander’s dad bought a box of 8 fruit bars for $2.10. What is the price of two fruit bars? Explain your mathematical thinking.
Justin Ryder
asked
Jul 7, 2021
by
Justin Ryder
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
88.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity