158k views
23 votes
The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50. Part A: What is the cost of each item? Part B: Waseem needs to purchase some new school supplies. For each pen he buys he will buy 3 notebooks. How many pens can he purchase if he has $27? Show your work and label your answers for both parts of this question.

The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50.

Part A: What is the cost of each item?

Part B: Waseem needs to purchase some new school supplies. For each pen he buys he will buy 3 notebooks. How many pens can he purchase if he has $27?

Show your work and label your answers for both parts of this question.

User Dagob
by
5.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

notebook: $2.5

pen: $1.5

part B, he can buy 3 pens

Explanation:

A

let the cost of notebook be n, cost of pen be p

1. 4n + 3p = 14.5

2. 5n + 6p = 21.5

by 1, you can get 3p = 14.5 - 4n, put it into 2

5n + 2(14.5 - 4n) = 21.5

5n + 29 - 8n = 21.5

3n = 29 - 21.5 = 7.5

n = 2.5

put n = 2.5 into 1

4(2.5) + 3p = 14.5

3p = 4.5

p = 1.5

B

Waseem buy 3 notebooks for each pen, let number of pen be m, then the number of notebook will be 3m

m(2.5) + 3m(1.5) < 27

2.5m + 4.5m = 7m < 27

m < 27/7

maximum integer value for m = 3

User VITALYS WEB
by
4.5k points