25.4k views
0 votes
Kendall says that $4 for 3 pencils is a unit rate.explain if that is correct

User Yellowbuck
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

that's not right

Explanation:

unit rate is amount of $ for 1 pencil

User Adil Saju
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.